Jaka jest historia powstania zegarków?
Zegarki są urządzeniami, które w olbrzymi sposób wpłynęły na Twoje życie. Jaka zatem jest historia zegarków i dlaczego w ogóle ktoś je wymyślił?
Dowiedz się faktów i ciekawostek na temat historii oraz rozwoju przez wieki zegarków. Od zegarów słonecznych, przez zegarki mechaniczne, zegarki elektroniczne, aż do zegarów atomowych, to wielki kawał rozwoju technologicznego ludzkości. Przystąp więc do zapoznania się z fascynującym tematem, jakim jest historia zegarków.
Kto wymyślił zegar mechaniczny?
Potrzeba odmierzania czasu pojawiła się prawdopodobnie już w czasach prehistorycznych. Jednak pierwsze rozwiązania technologiczne tego zagadnienia datuje się na mniej więcej 3000 lat przed naszą erą, kiedy to pojawiły się zegary słoneczne. Około 1500 lat później pojawiły się pierwsze klepsydry – najpierw na wodę później na piasek. Czas odmierzano też przy pomocy świec palących się z określoną szybkością. Wszystkie te rozwiązania nie są poręczne ani wygodne w użyciu. Pierwszy zegar mechaniczny został zbudowany w Anglii w 1275 roku. Nie posiadał on jeszcze tarczy ani wskazówek, ale w równych godzinnych odstępach czasu uderzał on w dzwon. Od tej pory zegary mechaniczne zaczęły się pojawiać na wieżach kościołów i ratuszy na całym świecie.
Najbardziej znana z produkcji precyzyjnych urządzeń, jakimi są zegarki, jest Szwajcaria i to właśnie w tym kraju powstały pierwsze konstrukcje zegarków, które dało się nosić ze sobą. Niektórzy uważają, że stało się to w 1504 roku i dokonał tego Peter Henlein. Wykorzystał on znany ówcześnie już od 100 lat mechanizm sprężynowy i umieścił go w małym pudełku. Pierwsze modele były stosunkowo duże i nosiło się je zawieszone na szyi lub po prostu w kieszeni.
Jak powstawały pierwsze zegarki naręczne?
Historia nie jest zgodna, kiedy nastąpiło powstanie zegarków naręcznych takich, jakimi znamy je do dzisiaj. Pierwszy opis zegarka pochodzi z 1571 roku, gdy królowa angielska Elżbieta I otrzymała zegarek w prezencie od hrabiego Roberta Dudleya. Był to jednak bardziej wyrób jubilerski niż dokładne urządzenie. Era odmierzania czasu za pomocą zegarków naręcznych rozpoczęła się w 1810 roku od konstrukcji Abrahama Louisa Bregueta. Ten mieszkający w Prusach zegarmistrz stworzył między innymi zegarek dla królowej Neapolu Marii Anuncjaty Karoliny Bonaparte. Jak skomplikowane to było dzieło, niech świadczy, że prace nad nim trwały dwa i pół roku, i prowadziło je siedemnaście osób.
Zegary mechaniczne: od starożytności do współczesności
Ponieważ problem odmierzania czasu jest tak ważny dla ludzkości, próby konstruowania przeróżnych urządzeń podejmowano już od starożytności. Pojawiały się kolejno takie konstrukcje jak:
- zegar słoneczny – 3000 lat przed naszą erą;
- klepsydra – 1500 lat przed naszą erą;
- spalane świece odmierzające czas;
- zegary mechaniczne – 1275 rok;
- zegarki mechaniczne przenośne – 1510 rok;
- zegar z wahadłem – 1657 rok;
- mechanizm tourbillion – eliminacja wpływu grawitacji na pracę zegarka mechanicznego – 1801 rok – Abraham Louis Breguet;
- zegarki naręczne – 1810 rok;
- zegarki elektroniczne – 1959 rok;
- zegarek mechaniczny ze stoperem – 1964 rok – Seiko;
- zegarek mechaniczny z automatycznym naciągiem – 1969 rok – Zenith, Heuer, Breitling;
- smartwatche – 1972 rok Pulsar P1 Limited Edition.
Mechanizmy zegarków zmieniały się w ciągu historii bardzo istotnie. Kolejno dodawano ich kolejne modyfikacje, które albo zwiększały ich dokładność, albo wydłużały ich działanie, czy upraszczały konstrukcję. W wielu okresach dla masowego rynku najważniejsza była cena, więc trwała walka o zmniejszenie kosztów. Dziś zegarki mechaniczne to raczej modele droższe — dla entuzjastów.
Jak zegarki zmieniły nasze życie?
Powszechna dostępność zegarków to rzecz stosunkowo nowa. Jeszcze przed I wojną światową zegarki naręczne były bardziej częścią kobiecej biżuterii i nosiły je głównie arystokratki. Panowie używali wtedy zegarków kieszonkowych. Dopiero żołnierze docenili wagę tego, aby tarcze zegarków i wskazówki mogły być widoczne od razu bez sięgania do kieszeni. Stąd właśnie tak silna jest w świecie fanów mechanicznych czasomierzy, tradycja zegarków militarnych.
Ogromny wpływ na życie ludzi miały także budziki, kiedyś oczywiście mechaniczne, dziś budziki elektroniczne. Pojawiły się one w pierwotnej mechanicznej wersji za sprawą francuskiego zegarmistrza Antoine Rediera w 1847 roku. Zanim jednak cena budzików spadła do poziomu, na który mogły sobie pozwolić nawet warstwy najbiedniejsze, istniała profesja określana jako pukacze, czyli ludzie chodzący po mieście i budzący ludzi w domach. W późniejszych czasach popularna była także usługa budzenia, zamawiana w centrali telefonicznej, która dzwoniła do abonenta o określonej godzinie w celu obudzenia go. Dziś wszystkie te funkcje przejęły smartfony. Tradycja zegarków mechanicznych, czy elektronicznych jednak jeszcze nie zaginęła i będziemy je kupować, i używać przez długi czas.
Jak zmieniał się wygląd i funkcjonalność zegarków na przestrzeni wieków?
Jak już wspomniano powyżej, zegarki naręczne rozpoczęły swój żywot raczej jako element biżuterii dla kobiet z najwyższych sfer. Ponowie dość długo pozostawali wierni, zegarkom kieszonkowym. W tych czasach zegarki były bardzo drogie i mało kto mógł sobie na nie pozwolić. Jednak wtedy były one małymi dziełami sztuki, dzięki czemu dziś są bardzo cenione na rynku muzealnym.
Dopiero w początkach XX wieku, zegarki zaczęły tanieć i trafiać do większej liczby klientów. Przez długi czas odmierzały one tylko godzinę. Później wprowadzono do tego dzień tygodnia oraz miesiąc. Największą rewolucję wywołał jednak tak zwany „kryzys kwarcowy”, zwany też rewolucją kwarcową.
W latach 70. dwudziestego wieku azjatyckie firmy, takie jak Seiko, Citizen czy Casio rozpoczęły wielką ofensywę zegarków elektronicznych, które nie wymagały nakręcania, były dokładniejsze i co najważniejsze: tańsze od mechanicznych. Stopniowo również oferowały coraz więcej funkcji, takich jak dokładna data z rokiem, alarm, stoper, timer, podświetlanie, wbudowany kalkulator oraz wiele innych, aż po zegarki sterowane sygnałem radiowym, które po prostu muszą pokazywać dokładny czas. Dziś żyjemy w czasie kolejnej rewolucji, gdy zegarki elektroniczne zostają zastąpione nową klasą smartwatchy. Niemniej na rynku współistnieją wszystkie rodzaje zegarków i każdy może wybrać to, co odpowiada jego gustowi, zapotrzebowaniu i możliwościom finansowym.
Historia zegarków jest związana z rozwojem techniki w ogóle, a przez długi czas była motorem napędowym tego rozwoju. Dziś możemy się cieszyć z całego mnóstwa ich odmian i niezależnie, czy wybierzesz eleganckie zegarki Adriatica, czy tanie modele elektroniczne lub supernowoczesne smartwatche, to z pewnością będą one przypominały Ci o całej historii zegarków za każdym razem, gdyż sprawdzisz na nich aktualny czas. Jeżeli szukasz ciekawego prezentu, sprawdź atrakcyjne zegarki dla pary, które świetnie sprawdzą się w tej roli.