14 dni na zwrot

Bezpłatna dostawaod 69,00 zł

SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge
2023-01-16

Jak wymienić baterie w zegarku?

Wymiana baterii w zegarku to czynność, z którą powinien sobie poradzić każdy posiadacz zegarka. Bateria w zegarku, nawet najlepsza, co jakiś czas wymaga zamiany na nową. Warto umieć to zrobić prawidłowo, zapewniając sobie długą pracę zegarka.

Czytając poniższe paragrafy, dowiesz się, jak wygląda samodzielna wymiana baterii w zegarku, dzięki czemu będziesz mógł zaoszczędzić na usłudze jej wymiany oraz zyskasz satysfakcję z własnoręcznego wykonania tej czynności. Zegarki elektroniczne to rzecz bardzo powszechna i dobrze umieć zajmować się nimi samemu.

Jak długo powinna działać bateria w zegarku i kiedy ją wymienić?

To, jak długo zegarek powinien działać na jednej baterii, zależy do wielu rzeczy. Może to być między innymi:

  • model zegarka;
  • sposób korzystania z niego – alarmy, melodyjki, podświetlanie;
  • jakość baterii – przy wymianie możemy kupić baterie bardzo różnej jakości;
  • zawilgocenie zegarka może skrócić czas działania baterii.

W przypadku tańszych zegarków może to być na przykład 2-3 lata. Na przykład zegarki Atlantic Seasport mają baterie wytrzymujące orientacyjnie 3 lata. Niektóre modele potrafią pracować 5 lat, ale zdarzają się również konstrukcje, gdzie wymian baterii jest konieczna dopiero po 10 latach. W bardzo popularnym produkcie, jakim jest zegarek Casio retro, to standardowo 7 lat.

Zegarek Casio A168WA-1YES Retro

Kiedy baterię należy wymienić? Oczywiście na pewno, gdy zegarek przestanie działać. W wielu modelach można jednak zauważyć wcześniej objawy słabnącej baterii, takie jak słabnące podświetlenie, mniej kontrastowe cyfry na wyświetlaczu, czy cichy dźwięk alarmu. Warto baterię wymienić już wtedy i mieć pewność, że zegarek nie zawiedzie Cię wtedy, gdy będzie potrzebny. Bardziej zaawansowane modele mogą także posiadać wskaźnik pokazujący, że należy już dokonać wymiany baterii.

Jakie narzędzia są potrzebne do wymiany baterii w zegarku?

W najprostszych modelach właściwie nie będą potrzebne żadne narzędzia, gdyż dekielek można podważyć dowolnym ostrzem – tylko ostrożnie, aby nie porysować zegarka i nie zrobić sobie krzywdy. W bardziej skomplikowanych konstrukcjach, wykorzystywane są dekielki odkręcane, do których przyda się uniwersalne narzędzie lub też klucz przeznaczony do zegarków danego producenta.

Jak otworzyć zegarek bez klucza? Domowym sposobem często praktykowanym jest także użycie w tym celu suwmiarki albo też nożyczek. Metodą określaną jako ruski klucz, jest też przyłożenie do wcięcia śrubokrętu i uderzenie młotkiem przy wcześniejszym unieruchomieniu zegarka w imadle. Są to jednak sposoby, przy których łatwo o porysowanie dekielka lub też zranienie samego siebie.

Zegarek Q&Q M124-003 Metronom

Jak zachować bezpieczeństwo podczas wymiany baterii w zegarku?

Pamiętaj, że praca z ostrym narzędziem zawsze jest groźna dla Twojego zdrowia. Dlatego zachowaj dużą ostrożność przy podważaniu dekielka. Uważaj także na sam zegarek, gdyż łatwo porysować go ostrzem, albo też uszkodzić szkiełko, jeśli oprzesz go o szorstką powierzchnię podczas otwierania. Ostrożność należy także zachować przy obchodzeniu się z samą baterią guzikową.

Unikaj wykonywania tej czynności w obecności małych dzieci. Połknięcie takiej bateryjki może być bardzo groźne dla ich zdrowia. Pamiętaj także o wyrzuceniu zużytej baterii do specjalnego pojemnika, które znajduje się przy większości śmietników lub większych sklepów. Bateria zegarkowa, tak jak wszystkie inne, powoduje poważne zanieczyszczenie środowiska i właśnie dlatego należy ją umieszczać w specjalnych pojemnikach, skąd trafi do utylizacji i przetworzenia.

Zegarek Atlantic Seasport 87466.42.45 Chronograf

Krok po kroku: jak wymienić baterię w zegarku?

Wymiana baterii krok po kroku wygląda bardzo prosto. Po pierwsze: musisz zamówić nową baterię. To, jaka powinna to być bateria, możesz sprawdzić w instrukcji zegarka, wyszukać tę informację w Internecie lub odczytać to z wyjętej baterii. Baterie do zegarków możesz nabyć poprzez sieć, w sklepie z zegarkami, jak i wielu supermarketach. W tych ostatnich będą to jednak z reguły bardziej popularne modele i o nie najlepszej trwałości. Baterie są oznaczane poprzez symbole:

  • LR – bateria zegarkowa alkaliczna tania i krócej działająca;
  • CR – bateria zegarkowa litowa – działająca dłużej od alkalicznej i nieco droższa od niej;
  • SR – bateria zegarkowa srebrowa – zapewniająca dłuższe działanie zegarka, ale najdroższa.

Jeżeli masz już nową baterię, to możesz przystąpić do otwierania zegarka w celu jej zainstalowania. Tutaj może to być zegarek z:

  • dekielkiem podważanym;
  • dekielek mocowany na śruby – często zegarki Casio czy zegarki Timex retro;
  • dekielkiem odkręcanym.

Zegarek Timex Adorn TW2V45100 damski cyrkonie

W tym pierwszym przypadku podważanie dekielka można wykonać dowolnym ostrzem, chociaż najlepiej zrobić to specjalnym przyrządem, który znajdziesz z każdym zestawie narzędzi dla zegarmistrzów. Dla zabezpieczenia dekielka można okleić go taśmą samoprzylepną, tylko potem trzeba będzie poświecić chwilę czasu na usunięcie kleju. Za pierwszym razem może to być dość ciężkie, przy kolejnych, dekielek powinien wychodzić już łatwiej. Pamiętaj także, że jeśli jest to wymiana baterii w zegarku wodoszczelnym (a teraz właściwie wszystkie powinny to zapewniać), to musisz uważać na gumową uszczelkę.

W przypadku dekielka na śruby, po prostu odkręcasz je śrubokrętem zegarmistrzowskim. W zegarkach z dekielkiem odkręcanym może być najtrudniej. Jednak przy użyciu metod opisanych wcześniej, z pewnością też sobie poradzisz. W samym zegarku bateria może być po prostu wciskana lub też jeszcze zabezpieczona metalowym zatrzaskiem, który należy odpiąć. Z takim zatrzaskiem spotkasz się prawdopodobnie, jeśli czeka Cię wymiana baterii w zegarku Casio. Po wymianie baterii przy zamykaniu zegarka pamiętaj o uszczelce, gdyż jej brak spowoduje, dostanie się wody do środka (przy pierwszej okazji).

Zegarek Atlantic Worldmaster Automatic 53754.41.93RB

Jeżeli nie czujesz się na siłach i dalej nie wiesz, jak zmieniać baterie w zegarku lub potrzebna jest też poważniejsza konserwacja zegarka, to oczywiście możesz też zwrócić się do specjalisty w celu wykonania tych czynności. Jeśli wolisz zegarki automatyczne, które nie potrzebują baterii, to sprawdź ofertę Atlantic Worldmaster. To piękne zegarki pasujące do eleganckich strojów i robiące wspaniałe wrażenie na wszystkich.

Polecane

pixel