Jak konserwować zegarek, aby służył przez wiele lat?
Zegarek to dla wielu osób niezbędny element stroju, zarówno eleganckiego, jak i codziennego. Trzeba o niego jednak dbać, tak samo, jak o inne części garderoby. Jak dbać o zegarek i jak powinna przebiegać konserwacja zegarka?
Właśnie o tym przeczytasz w kilku poniższych paragrafach, dowiadując się z nich całej niezbędnej Ci na ten temat wiedzy. Po tej lekturze będziesz umiał przeprowadzić takie czynności, jak pielęgnacja zegarka, czy też wiedział, jak dbać o pasek od zegarka.
Dlaczego warto pielęgnować zegarek?
Zegarek jest elementem, który oprócz oczywiście wskazywania Ci aktualnego czasu, pełni także rolę ozdobną i jest częścią biżuterii u kobiet, a u mężczyzn często jedyną taką ozdobą. Warto więc dbać, aby zegarek, który posiadasz, pokazywał właściwą godzinę, miał sprawny mechanizm wewnętrzny w przypadku zegarków mechanicznych, jak i lśnił na zewnątrz. Wygląd zegarka i to, jakie robi wrażenie, zależy w dużej mierze od tego, czy jest on czysty, a to zwłaszcza w modelach z paskiem skórzanym, bywa kłopotliwe do osiągnięcia. Są na to jednak sposoby, które zostaną przedstawione poniżej.
Dbanie o zegarek zapewni Ci więc zarówno jego dobry wygląd, jak i długą nienaganną pracę. Oczywiście różne model wymagają różnego nakładu pracy, jednak warto to robić. Brak konserwacji paska skórzanego do zegarka może skutkować szybkim jego uszkodzeniem, a w przypadku zegarków dobrych marek, takich jak na przykład zegarki Nautica może to oznaczać spore koszty.
Jakie proste kroki możesz podjąć, aby zadbać o swój zegarek?
Pielęgnacja zegarka może przyjmować bardzo różne formy. Dbanie o zegarek zależy od tego, jaki jest to rodzaj zegarka. Mogą to być zegarki takie jak:
- zegarki elektroniczne kwarcowe – najpopularniejszy i najpowszechniejszy typ zegarków;
- zegarki smartwatch – zegarki z dotykowym ekranem i wieloma funkcjami;
- zegarki mechaniczne – to zegarki z mechanizmem z kół zębatych pracujące dzięki naciągniętej sprężynie napędowej;
- zegarki automatyczne – zbudowane podobnie jak mechaniczne, tylko naciąganie sprężyny roboczej jest realizowane przez specjalny mechanizm, dzięki energii pochodzącej z ruchów ręki.
Zegarki elektroniczne są standardowo wodoszczelne i mają plastikowy pasek lub metalową bransoletę. Dbanie o taki zegarek ogranicza się właściwie do umycia go co jakiś czas wodą z mydłem i okresowej wymiany baterii. Nie zostawiaj nigdy na dłużej w szufladzie zegarka z rozładowaną baterią, gdyż może się wylać, uszkadzając zegarek.
W zegarkach typu smartwatch poza myciem należy też pamiętać o ładowaniu baterii i utrzymaniu w czystości złącza oraz czujnika tętna/natlenienia krwi. Możesz też, co jakiś czas, sprawdzić, czy nie wyszła aktualizacja oprogramowania do Twojego modelu, rozszerzająca jego możliwości.
Sprawa bardziej komplikuje się w przypadku zegarków mechanicznych, czy półautomatycznych. Konserwacja zegarka automatycznego wygląda na ogół tak samo, jak mechanicznego. To z reguły modele droższe i trzeba w nich dbać o wiele rzeczy. Po pierwsze: posiadają one części mechaniczne, które powinny pracować w obecności smarów. Większość producentów zaleca smarowanie czy wymianę oleju co trzy lata. Takie smarowanie oraz regulacja prawidłowości chodu powinny być wykonywane przez specjalistów, którzy przy okazji przeprowadzą czyszczenie zegarka mechanicznego i automatycznego. Kamienie w zegarkach mechanicznych są stosowane w celu zmniejszenia tarcia w łożyskach oraz zwiększenia ich trwałości. Jednak nie zmienia to faktu, że zegarki z kamieniami szlachetnymi też trzeba czyścić i smarować.
Pamiętaj, aby zegarków używać. W tej sytuacji w przypadku zegarków mechanicznych czy automatycznych może dojść do zastygnięcia smaru, przez co stracą swoją dokładność. W przypadku zegarków mechanicznych pamiętaj o regularnym nakręcaniu, a zegarki automatyczne noś przynajmniej raz na tydzień, by mogły same naciągnąć sprężynę lub zainwestuj w tak zwany rotomat, czy pudełko, które poprzez drgania samo nakręca takie zegarki.
W eleganckich modelach, na przykład marki Atlantic Seabase, pamiętaj o dokładnym sprawdzeniu, z jakiego materiału jest on wykonany i używaj do jego czyszczenia odpowiednich preparatów. Podobnie rzecz wygląda z dbaniem o pasek zegarka. Jeżeli jednak Twój pasek od zegarka uległ uszkodzeniu, znajdź nowy w kategorii paski do zegarków.
Jakich błędów należy unikać podczas konserwacji zegarka?
Do podstawowych błędów podczas konserwacji zegarka można zaliczyć:
- użycie agresywnych lub rysujących substancji do czyszczenia szkiełka czy metalowych części – porysowanie (na przykład pozłacanej koperty) jest niestety bardzo częste podczas czyszczenia;
- użycie na przykład alkoholu do czyszczenia lakierowanego paska;
- zbyt szybkie suszenie skórzanego paska – to prowadzi do jego popękania;
- uszkodzenie uszczelki przy wymianie baterie – utrata wodoszczelności;
- porysowanie przy odkręcaniu dekielka zegarka bez właściwych narzędzi.
Jakie czynności powinny być wykonywane regularnie, aby zegarek służył długo?
Aby zegarek służył Ci długo, należy regularnie wykonywać czynności takie, jak:
- czyszczenie koperty;
- czyszczenie paska;
- czyszczenie zegarka mechanicznego i automatycznego oraz smarowanie ich co 2-3 lata;
- regularne nakręcanie lub używanie odpowiednio w zegarkach mechanicznych i automatycznych.
Jakie produkty i narzędzia są niezbędne do utrzymania zegarka w dobrym stanie?
Aby utrzymać zegarek w prawidłowym stanie, powinieneś się zaopatrzyć (w zależności od potrzeb) między innymi w takie sprzęty i preparaty jak:
- zestaw małych śrubokrętów;
- urządzenie do odkręcania dekielka – uniwersalny lub do konkretnej firmy;
- urządzenie do skracania bransolet;
- płyn do czyszczenia złota, srebra;
- ściereczka do biżuterii;
- wosk do skóry;
- rotomat.
Jeżeli będziesz prawidłowo dbał o swój ulubiony czasomierz, to usterka zegarka będzie mało prawdopodobna. W przypadku drogich sprzętów naprawa zegarka może być bardzo kosztowna, więc lepiej jej zapobiegać, dokładając starań, aby był on w dobrym stanie przez cały czas.